Najpopularniejsze rodzaje pessarów ginekologicznych
Posted by      07/07/2021 09:15:57    Comments 0
Najpopularniejsze rodzaje pessarów ginekologicznych

Pessaroterapia to metoda, która głównie wykorzystywana jest w leczeniu nietrzymania moczu, wypadania narządów macicy oraz jako ochrona przed przedwczesnym porodem lub poronieniem (w przypadku niewydolności szyjki macicy). Na rynku medycznym istnieje kilka rodzajów pessarów m.in.: położniczy, pierścieniowy czy też pessar kostkowy. Cena jest naprawdę atrakcyjna, a komfort powstały po ich założeniu niezwykle wysoki. W dzisiejszym wpisie przedstawimy rodzaje oraz cechy pessarów dostępnych na rynku. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym tekstem.

Przykłady pessarów ginekologicznych

pessar pierścieniowyPessar cewkowy dedykowany jest wszystkim kobietom z obniżeniem układu rodnego. Powinien być on wyposażony w specjalny kołnierz, którego zadaniem jest podpieranie cewki moczowej – w rezultacie ani jedna kropla moczu nie przedostaje się do układu rodnego. Drugim rodzajem są pesarry pierścieniowe wykonane ze specjalistycznego silikonu medycznego, który można swobodnie odkształcać – dzięki temu idealnie dopasowują się do ciała. Najczęściej pessar ten stosuje się u pacjentek z niezbyt dużymi obniżeniami ścian pochwy oraz niewielkim stopniem wypadania macicy. Pessar kostkowy perforowany to produkt medyczny, występujący w rozmaitych rozmiarach. Jego wielkość powinna być dobrana przez lekarza ginekologa. Jest on stosowany przy różnych stopniach obniżenia macicy oraz pochwy, a także w przypadkach nietrzymania moczu. Powinno się go zakładać na stojąco. Perforowany pessar kostkowy można stosować wraz z terapią estrogenami. Kolejnym przykładem pessara jest pessar położniczy. Ten wyrób medyczny zwykle stosuje się profilaktycznie u kobiet w ciąży z niewydolnością szyjki macicy. Zapobiega on przedwczesnemu porodowi oraz poronieniu. Cechuje się dużą elastycznością, a także miękkością. Zakłada się go około 20 tygodnia ciąży – choć niekiedy lekarz może zdecydować o jego wcześniejszym zastosowaniu – zaś zdejmuje niedługo przed zaplanowanym porodem. Sama czynność założenia pessara jest dla pacjentki bezbolesna.

pessary ginekologiczne

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pessara?

Po pierwsze pessar, aby w 100% spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrany. Konieczna jest wizyta u specjalisty, który po wykonaniu badania USG miednicy, pomoże wybrać najlepszy dla pacjentki model – jego zbyt mały rozmiar nie polepszy komfortu kobiety, natomiast zbyt duży może szybko się wysunąć. Ponadto nieodpowiednio dobrany jest kłopotliwy do wkładania oraz wyjmowania, co tylko zwiększa niezadowolenie, a także frustrację.

Pessary to inaczej silikonowe wkładki o różnych rozmiarach, a także kształtach, które umieszcza się w pochwie na określony czas. Warto wspomnieć, że materiał, z jakiego są one wykonane, jest antyseptyczny, co oznacza, że zapobiega powstawaniu drobnoustrojów oraz bakterii. Na rynku wyróżniamy kilka rodzajów pessarów, dzięki którym kobiety mogą o wiele szybciej i skuteczniej leczyć choroby związane z układem moczowym i rozrodczym, a po zakończonym leczeniu zyskać pewność siebie oraz swobodę.