W jakim celu stosuje się pessary położnicze?
Posted by      07/07/2021 09:15:57    Comments 0
W jakim celu stosuje się pessary położnicze?

Pessaroterapia to skuteczna metoda leczenia dolegliwości uroginekologicznych, obejmująca zarówno narządy rodne, jak i układ moczowy. Terapia ta polega na stosowaniu dopochwowych urządzeń medycznych – pessarów – o różnym kształcie oraz wielkości. Ich celem jest zapewnienie mechanicznego wsparcia dla wypadających narządów. Warto podkreślić, że pessary ginekologiczne stanowią alternatywę dla inwazyjnych operacji.

Przykłady zastosowań pessarów ginekologicznych

pessary pierścieniowe

Pessary posiadają szereg niezwykle istotnych zastosowań, których celem jest ochrona kobiety przed różnymi dolegliwościami natury ginekologicznej, a także zapewnienie jej długotrwałego komfortu. Wykorzystuje się je przy leczeniu m.in. nietrzymania moczu, wypadania macicy oraz niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej u ciężarnych. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie pessarów stanowi niewielką ingerencję w organizm kobiety. Ponadto wyróżniamy kilka ich rodzajów, a mianowicie m.in.: pessary położnicze, pierścieniowe, cewkowe, kostkowe czy też kołnierzowe. Produkty te wykonane są ze specjalnego silikonu medycznego. Do głównych zalet pessaroterapii należą: mała inwazyjność w leczeniu chorób uroginekologicznych, duży wybór pessarów, a także bezproblemowe ich zakładanie.

pessar ginekologiczny

Pessary położnicze – charakterystyka

Jedną z głównych przyczyn poronienia lub wcześniejszego porodu jest niewydolność szyjki macicy. Niestety, ale zaburzenie to może dotyczyć nawet 2% kobiet, dlatego, aby zapobiec tragedii, wiele z nich, nawet będąc już w ciąży, decyduje się na pessar położniczy. Najczęściej zakłada się go w pomiędzy 18. a 28. tygodniem ciąży, zaś zdejmuje w 37. tygodniu. Należy podkreślić, że czynność założenia krążka jest bezbolesna, natomiast przeciwwskazaniami są nabyte infekcje czy też stany zapalne. Ginekolog przed tego typu zabiegiem musi wykonać badanie USG, aby móc ocenić długość szyjki macicy. Po założeniu pessara kobieta w ciąży powinna jak najbardziej ograniczyć aktywność fizyczną, a także dużo wypoczywać. Warto wspomnieć, że przed pojawieniem się na rynku medycznym pessarów, lekarze zakładali ciężarnym z niewydolnością szyjki macicy szew szyjkowy. Jednak był to zabieg inwazyjny, a tym samym mogący nieść za sobą wiele niepożądanych komplikacji. Pessar stosuje się zarówno w ciąży pojedynczej, jak i mnogiej.

Jeżeli cierpisz na niewydolność szyjki macicy, a spodziewasz się dziecka, to po wcześniejszej konsultacji z lekarzem powinnaś zdecydować się na pessar położniczy. Gdzie kupić tego typu produkt? Jest on dostępny w asortymencie naszego sklepu, znajdziesz go w zakładce o nazwie: pessary. Zadbaj o zdrowie swoje i swojego maluszka!